Transmisja danych w sieciach komputerowych - Informacja

 1. Schemat blokowy systemu telekomunikacyjnego:




2. Transmisja to proces przesyłania dowolnej wiadomości (informacji) między nadawcą, a odbiorcą, zapisanej określonym, zrozumiałym dla obu stron kodem i po określonej drodze.

3. Techniki przesyłania danych:
  • technika przetwarzania wiadomości na sygnał
  • technika przesyłania sygnałów
4. Informacja to wszystko co można zużytkować do bardziej sprawnego wyboru działań prowadzących w realizacji pewnego celu. Nazywamy to dowolną wiadomością, na podstawie której odbiorca wiadomości opiera swoje dalsze działanie. Informacja nie jest dostępna bezpośrednio. Bezpośrednio dostępny jest tylko nośnik tzw. sygnał zawierający informację (wartości niektórych parametrów sygnału zależą od informacji). Podstawową cechą sygnałów jest możliwość ich przekształcenia w celu uzyskania sygnałów o żądanych właściwościach przy zachowaniu zdolności do przenoszenia informacji. 

5. Miarą informacji jest entropia, która wyraża się ilościowo, jako średnia wartość funkcji zbioru prawdopodobieństwa wszystkich możliwych realizacji zdarzenia. 

Otrzymanie komunikatu = np. 1 bit = żarówka świeci I("1"), żarówka nie świeci I("0").

4. Przeciętna ilość informacji przypadająca na zajście zdarzenia z pewnego zbioru n zdarzeń (entropia bezwarunkowa tego zbioru) jest średnią arytmetyczną ważoną ilości informacji otrzymywanie przy zajściu poszczególnych zdarzeń, gdzie wagami są prawdopodobieństwa tych zdarzeń.

5. Średnia zawartość informacyjna to wartość średnia zawartości informacyjnej zdarzeń ze skończonego zbioru zdarzeń wzajemnie rozłącznych i łącznie wyczerpujących zdarzenie pewne


6. Medium transmisyjne to nośnik używany do transmisji sygnałów w telekomunikacji. Możliwości transmisji zależą od parametrów medium i to czy jest przewodowe, czy bezprzewodowe.

7. Tor transmisyjny to urządzenie, będące układem biernym, umożliwiające ruch fal elektromagnetycznych, w kanale przestrzennym w taki sposób, że energia tych fal zostaje skupiona w umownym walcu o dostatecznie małym promieniu. Przykładem toru może być tor przewodowy, światłowodowy, radiolinie, falowód.

8. Kanał komunikacyjny to połączenie, które umożliwia komunikację pomiędzy dwoma uczestnikami wymieniającymi się informacjami. Każdy przekaz jest wysyłany przez nadawcę oraz odbierany przez adresata wiadomości. Cechy kanału komunikacji:

  • prędkość transmisji
  • stosunek sygnału do szumu
  • szerokość pasma transmisyjnego
9. Niepożądane zjawiska w mediach transmisyjnych:
  • zniekształcenia przesyłanego sygnału
  • przesłuchy
  • rozpraszanie mocy, tłumienie
  • dyspersja
  • nieliniowość optyczna szkła