Korporacyjne systemy informatyczne - Procedura wyboru komputerowego systemu zarządzania
1. W przypadku systemu planowania i sterowania produkcją, wybór powinien być dokonany bardzo rozważnie. Informatyzacja tej dziedziny w firmie pociąga za sobą, w zależności od złożoności produktów i procesów, większe koszty aniżeli w przypadku którejś z dziedzin pozostałych. Cena pakietów oraz koszty prac przygotowawczych i wdrożeniowych są na ogół znaczne. Duże jest też ryzyko poważnych strat w razie niepowodzenia przedsięwzięcia.
3. Definiowanie wymagań:
2. Dokonując wyboru zintegrowanego systemu zarządzania, należy mieć świadomość, że użytkownik decyduje się na wiele lat współpracy z firmą – autorem pakietu.
3. Definiowanie wymagań:
- ocena aktualnej technologii przetwarzania danych w przedsiębiorstwie
- zdefiniowanie założeń przedsięwzięcia informatycznego
- definiowanie wymagań ofertowych
4. Aby dokumenty oferty mogły stanowić podstawę do podjęcia decyzji o wyborze systemu ERP i firmy wdrożeniowej, muszą one być porównywalne, kompletne oraz adekwatne do potrzeb firmy.
5. Definiowanie wymagań ofertowych:
- Wymagania ogólne to wymagania wynikające z cech organizacji użytkownika, trybu, zakresu i form eksploatacji pakietu (warunki użytkowania pakietu, wymagania wobec dostawcy pakietu oprogramowania, wymagania sprzętowe eksploatacji pakietu)
- Wymagania funkcjonalne określają zakres działania systemu, czyli poszczególne funkcje (ogólne warunki użytkowania aplikacji, koszty inwestycji i eksploatacji, parametry eksploatacyjne i standardy, swoboda, wdrożenie systemu)
6. Wymagania wobec dostawcy produktu:
- ogólna charakterystyka dostawcy
- produkt (pakiet)
- dysponowanie metodyką wdrożenia i rozwoju aplikacji
- forma rozliczenia z dostawcą
- gwarancje i prawa licencyjne
- warunki realizacji kontraktu
7. Wymagania sprzętowe eksploatacji pakietu:
- sprzęt podstawowy
- komunikacja
- wdrożenie
- utrzymanie systemu
- realizacja
- serwis sprzętu
8. Wymagania w zakresie oprogramowania:
- wydajność
- instalacja
- adaptacja
- środki bezpieczeństwa
- wspomaganie
- język
- rozwój aplikacji
9. Wymagania funkcjonalne:
- opis wymaganych funkcji
- opis głównych wymaganych przepływów danych w ramach funkcji informacyjnych (diagramy przepływu encji)
- opis właściwości głównych obiektów i powiązań informacyjnych
10. Selekcja końcowa systemów dotyczy grupy systemów, które zostały wyselekcjonowane w procedurze analizy porównawczej z dokładnością do funkcji elementarnych i uwzględnia ogólne kryteria wyboru.
11. Lista referencyjna to lista klientów, którzy zdecydowali się na wdrożenie danego systemu informatycznego i wyrazili zgodę na podanie ich nazwy jako referencji dla potencjalnych klientów. Wizyty referencyjne to spotkania z klientami, którzy już korzystają z danego systemu informatycznego i dzielą się swoimi doświadczeniami z jego wdrożenia i użytkowania. Wizyty te pozwalają na poznanie opinii klientów na temat systemu oraz na uzyskanie odpowiedzi na pytania dotyczące jego funkcjonalności i wdrożenia