Systemy operacyjne - Administrowanie systemem operacyjnym Linux
1. Administrowanie systemem Linux składa się z wielu czynności, do których należą:
- zarządzanie użytkownikami i grupami
- zarządzanie oprogramowaniem
- zarządzanie usługami sieciowymi
- zarządzanie ochroną w systemie operacyjnym
Niektóre czynności wymagają użycia specjalnych narzędzi administracyjnych - tzn. poleceń systemowych lub modyfikację odpowiednich plików konfiguracyjnych. Dlatego głównym narzędziem, które jest potrzebne do administracji systemu Linux jest edytor tekstu. Większość plików konfiguracyjnych znajduje się w katalogu /etc lub jednym z jego podkatalogów.
2. /etc/anacrontab pozwala administratorowi systemu na zdefiniowanie niektórych zadań, które mają zostać wykonane przy starcie systemu.
3. /etc/bashrc definiuje pewne właściwości systemu (głównie poprzez zmienne systemowe). Plik jest zawarty w plikach .bashrc użytkowników, które gwarantuje, że każdy użytkownik będzie miał zdefiniowane określone zmienne systemowe i gotowy do użycia
4. Pliki /etc/group, /etc/passwd i /etc/shadow służą do zarządzania użytkownikami i grupami. etc/group służy do definiowania grup w systemie. etc/passwd służy do przechowywania informacji dotyczących użytkowników ich loginy, id, grup do których należą, katalogu domowego, domyślnej powłoki itp.). etc/shadow służy do przechowywana haseł użytkowników oraz informacji dotyczącej terminu wygaśnięcia konta.
5. Plik etc/hosts służy do mapowania niektórych nazw hostów na adresy IP.
6. Plik /etc/protocols zawiera informacje o znanych protokołach używanych w Internecie.
Więcej: TUTAJ!