Podstawy baz danych - Rodzaje baz danych

1.. Podział baz danych ze względu na strukturę organizacji danych:
  • proste (kartotekowe, hierarchiczne, sieciowe)
  • złożone (relacyjne, obiektowe, relacyjno-obiektowe, strumieniowe, temporalne, nierelacyjne)
2. Hierarchiczne bazy danych to takie, w których każdy rekord (oprócz głównego) jest związany z dokładnie jednym rekordem nadrzędnym. Dane w takim modeli znajdowane są na zasadzie wyszukiwania rekordów podrzędnych względem rekordu nadrzędnego.

3. Sieciowa baz danych to taka, która pozwala na definiowanie relacji wiele-wiele w postaci struktury hierarchicznej, bez powtarzania poszczególnych wartości w ramach obiektu danych. Korzysta ona z podstawowych elementów: rekordów (pól przechowujących danych) i zbiorów (określających relację jeden-do-wielu między rekordami).

4. Kartotekowa baza danych składa się z jednej tablicy, która zawiera identyczną strukturę pól.

5. Relacyjne systemy zarządzania bazami danych (RDBMS) obsługują relacyjny model danych. Schemat tabeli jest zdefiniowany przez nazwę tabeli i stałą liczbę i stałą liczbę atrybutów ze stałymi typami danych. Rekord odpowiada wierszowi w tabeli i składa się z wartości każdego atrybutu. 

6. Informacje w obiektowych bazach danych mają postać obiektów, podobnie jak w oprogramowaniu obiektowym.

7. Strumieniowa baza danych to baza danych, w której dane są przedstawione w postaci zbioru strumieni danych. Pozwalają na przetwarzanie bardzo dużych ilości danych, napływających z wielu źródeł w trybie on-line. 

8. Temporalna baza danych to baza posiadające informację o czasie wprowadzania lub czasie ważności zawartych w niej danych.