Algorytmy i struktury danych - Dynamiczne struktury danych
1. Dynamiczne struktury danych - to takie struktury danych, którym pamięć jest przydzielana i zwalniana w trakcie wykonywania programu.
2. Listy stosuje się do reprezentacji w pamięci komputera danych sekwencyjnych, grafów, kolejek, stosów. Dzięki swoim unikalnym własnościom listy pozwalają na efektywne wykorzystanie pamięci operacyjnej oraz minimalizują czas usuwania i dodawania elementów w stosunku do tablic. Podstawowe operacje na listach to: dostęp do elementu listy, podlista i złożenie. Podstawowe reprezentacje listy: tablicowa, dowiązaniowa.
3. Procesor komputera, realizując program, korzysta intensywnie ze stosu do składowania danych lokalnych oraz do zapamiętywania adresów powrotnych z procedur i funkcji. Stosy są wykorzystywane przy obliczaniu wartości wyrażeń arytmetycznych do przechowywania wyników pośrednich. Ze stosów korzysta się w grafice komputerowej oraz w algorytmach grafowych. W kolejkach dostęp do elementów odbywa się w kolejności ich zapisu, czyli odwrotnie niż dla stosów.
Operacje stosu: push (umieszczanie na stosie nowego elementu) oraz pop (zdejmowanie ze stosu elementu umieszczonego ostatnio).
Operacje kolejki: front (pobranie elementu z początku kolejki), pop (usunięcie początkowego elementu kolejki), inject (wstawienie elementu na końcu kolejki). Dwie operacje podstawowe: put (wstawienie elementu do kolejki), get (wyjmowanie elementu z kolejki).