Prawo autorskie i gospodarcze - Własność przemysłowa
1. Własność przemysłowa dotyczy dóbr intelektualnych wykorzystywanych w działalności gospodarczych. Podstawową cechą, która odróżnia ją od prawa autorskiego jest to, że w celu zapewnienia ochrony należy zarejestrować ją w odpowiednim urzędzie państwowym.
2. Know-how to nieujawnione do wiadomości publicznej informacje posiadające wartość gospodarczą (czyli inaczej: zbiór wiedzy, umiejętności oraz możliwości do wykonania konkretnych czynności dla uzyskania pożądanego efektu), co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności. Ich ochrona ma służyć utrzymaniu pozycji konkurencyjnej przez przedsiębiorcę.
3. Cechy know-how:
3. Cechy know-how:
- niejawność
- istotność dla procesu produkcji lub wykonywania usługi
- zidentyfikowanie
4. Podział wśród dóbr chronionych prawem własności przemysłowej:
- projekty wynalazcze (np. wynalazki, wzory użytkowe i przemysłowe)
- oznaczenia handlowe (znaki towarowe, oznaczenia geograficzne)
5. Z dóbr intelektualnych objętych prawem własności przemysłowej możemy korzystać w momencie, w którym uzyskamy zgodę. W przypadku wynalazku prawo to nazywamy patentem.
6. Czas trwania prawa własności przemysłowej jest ograniczony.
7. Przepisy określają także sytuacje, w których nie dochodzi do naruszenia praw własności przemysłowej - np. wyczerpanie prawa własności przemysłowej (np. sprzedawanie używanych przedmiotów opatrzonych znakiem towarowym bądź opracowanych według opatentowanego wynalazku, bez konieczności uzyskania zgody uprawnionego).
8. DPO - dodatkowe prawo ochronne dla wybranej kategorii wynalazków tj. produkty lecznicze, produkty ochrony roślin. Zapewnia ono ochronę tych produktów po jego wygaśnięciu.
9. Aby uzyskać większość praw własności przemysłowej należy dokonać rejestracji w odpowiednim urzędzie tj. Urząd Patentowy, czy Urząd ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego.
10. Zadania Urzędu Patentowego RP:
- przyjmowanie i badanie zgłoszeń dokonanych w celu uzyskania ochrony
- orzekanie i rozstrzyganie niektórych spraw w postępowaniu spornym
11. Prawa własności przemysłowej, które nie wymagają rejestracji:
- niezarejestrowany wspólnotowy wzór przemysłowy (podlega trzyletniej ochronie prawnej)
- powszechnie znany znak towarowy
12. Dobrem intelektualnym chronionym prawem wyłącznym jest m.in. tajemnica przedsiębiorstwa. Mogę one jednak korzystać z ochrony prawnej na podstawie zasady zwalczania nieuczciwej konkurencji.
13. Najważniejsze akty prawne i organizacje związane z ochroną własności przemysłowej:
- Konwencja paryska z 20 marca 1883 r.
- Porozumienie w sprawie handlowych aspektów własności intelektualnej
- System patentu europejskiego
- Światowa Organizacja Własności Intelektualnej
14. Celem powstania umowy o utworzeniu Jednolitego Sądu Patentowego jest określenie podstaw prawnych sądu właściwego w sprawach patentów europejskich o jednolitym skutku oraz patentów europejskich.
15. Prawa własności intelektualnej można zbyć poprzez umowę o przeniesienie praw własności przemysłowej.
16. Licencja to upoważnienie do korzystania z danego dobra podlegającego ochronie. Jeżeli zakres korzystania z wynalazku nie ulega zawężeniu, wówczas mamy do czynienia z licencją pełną. W przypadku zawężenia - wówczas jest to licencja ograniczona. Licencja wyłączna i niewyłączna dotyczy ilu podmiotom udziela się licencji. Licencja otwarta to taki rodzaj licencji, w której bezpośrednio zezwala na kopiowanie oraz modyfikowanie utworu przez wszystkich, bez ograniczeń do poszczególnych osób, przy zachowaniu szczegółowych warunków wymaganych przez tę konkretną licencję. Sublicencja to rozwiązanie, w którym licencjobiorca będzie udzielał dalszych licencji innym osobom. Licencja przymusowa to licencja, w której uprawniony zostaje zmuszony do akceptowania z możliwości skorzystania z wynalazku przez inne osoby. Licencje ustawowe to takie, które przysługują mocy przepisów.