Prawo autorskie i gospodarcze - Ochrona baz danych

1. Baza danych to zbiór niezależnych danych lub jakichkolwiek innych materiałów i elementów zgromadzonych według określonej systematyki i metody indywidualnie odstępnych w jakikolwiek sposób. 

2. Rodzaje ochrony baz danych:
  • Prawo autorskie
  • Ochrona "Sui generis"
3. Przy określaniu sposobu ochrony baz danych powinniśmy mieć na uwadze, że:
  • przyznanie ochrony jest zależne od spełnienia przesłanki oryginalności i indywidualności
  • nakład finansowy i poświęcony czas
  • prawa osobiste i prawa majątkowe
4. Jeśli mówimy o ochronie baz danych jako utworu w rozumieniu prawa autorskiego, to taka baza danych powinna odpowiadać definicji utworu. W celu określenia, czy baza danych ma podlegać ochronie prawa autorskiego, nie powinno się stosować kryteriów innych niż oryginalność utworu, w sensie intelektualnej twórczości autora, w szczególności nie powinno się stosować kryteriów estetycznych lub jakościowych. Podobnie jak w przypadku innych utworów - do ochrony wynikającej z przepisów prawa autorskiego nie jest wymagane, by baza danych miała jakąkolwiek wartość ekonomiczną.

5. Ochrona bazy danych jest niezależna od ochrony poszczególnych danych, wchodzących w skład tej bazy.

6. Przepisy o dozwolonym użytku osobistym utworów (w prawie autorskim) nie upoważniają do korzystania z elektronicznych baz danych spełniających cechy utworu (chyba że dotyczy to własnego użytku naukowego niezwiązanego z celem zarobkowym). Do baz danych spełniających cechy utworu nie stosuje się również niektórych przepisów prawa autorskiego, dotyczących dozwolonego użytku publicznego.

7. Jeśli baza danych ma cechy utworu i jest lub może być ta dostępna przy pomocy środków elektronicznych to wówczas ochrona tej bazy nie obejmuje programów komputerowych, które są używane do zarządzania nią.

8. Ochronie "Sui generis" podlegają bazy danych z wyłączeniem baz danych będących utworami. Aby baza mogła podlegać tej ochronie musi stanowić zbiór danych lub innych materiałów i elementów zgromadzonych według określonej metody, które są indywidualnie dostępne w jakikolwiek sposób i wymagają one istotnego, co do jakości lub ilości, nakładu inwestycyjnego w celu sporządzenia, weryfikacji lub prezentacji jego zawartości. 

9. Baz danych nie trzeba rejestrować, aby podlegały one ochronie na podstawie ustawy o ochronie baz danych.

10. Wyłączne prawa do baz danych przysługują producentowi (prawo pobierania i wtórnego wykorzystywanie danych). 

11. Z rozpowszechnionej bazy danych bez zgody producenta można korzystać:
  • do własnego użytku osobistego (ale tylko z zawartości nieelektronicznej bazy danych)
  • do celów dydaktycznych lub badawczych (trzeba podać źródło)
  • do celów bezpieczeństwa wewnętrznego, postępowania sądowego lub administracyjnego
12. Czas trwania ochrony bazy danych wynosi 15 lat od momentu jej sporządzenia lub udostępnienia publicznego po raz pierwszy. Gdy baza jest często modyfikowana (dodawane są istotne treści) okres ochrony zostaje przedłużony. 

13. Jeśli prawa do bazy danych zostały naruszone, producent może żądać np. usunięcia skutków naruszenia lub naprawienia wyrządzonej szkody. Jeśli osoba popełniająca wykroczenie nadal będzie je popełniać, wówczas podlega karze grzywny.