Prawo autorskie i gospodarcze - Własność, prawo rzeczowe i osobiste

 1. Własność jest najszerszym, podstawowym prawem rzeczowym, pozwalającym właścicielowi korzystać z rzeczy i rozporządzać nią z wyłączeniem innych osób (w jego ramach właściciel korzysta z maksimum uprawnień względem rzeczy). Oznaką korzystania z rzeczy są uprawnienia do posiadania, używania, pobierania pożytków i innych dochodów z rzeczy oraz dysponowania faktycznego rzeczą. Prawo własności -> przepis art. 140 Kodeksu cywilnego.

2. Uprawnienia właściciela:

  • uprawnienie do używania rzeczy
  • uprawnienie prowadzących do zbycia, utraty lub obciążenia rzeczy ograniczonym prawem rzeczowym
3. Prawa do rzeczy:
  • bezwzględne
  • względne 
4. Posiadanie jest naturalną cechą prawa własności. Posiadaczem samoistnym rzeczy jest ten kto nią włada jak właściciel. 

5. Rozporządzająca czynność prawna to czynność, której celem i bezpośrednim skutki jest przeniesienie, obciążenie albo zniesienie prawa majątkowego.
 
6. Prawo rzeczowe –  (należy do prawa bezwzględnego) reguluje powstanie, treść, zmianę i ustanie prawa własności i innych praw do rzeczy i zwierząt. 

7. Użytkowanie wieczyste - polega na oddaniu w użytkowanie nieruchomości gruntowej będącej własnością Skarbu Państwa, województwa, powiatu bądź gminy lub związku tych jednostek osobie fizycznej lub prawnej na czas określony.

8. Do ograniczonych praw rzeczowych (inaczej: prawa na rzeczy cudzej) należy użytkowanie, służebność, zastaw, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz hipoteka. Polegają one na korzystaniu z rzeczy, gwarantując władztwo nad nimi uprawnionemu lub zapewniają możliwość zaspokojenia wierzytelności z rzeczy obciążonej.

9. Prawa osobiste – niezbywalne prawa człowieka bezpośrednio dotyczące jego integralności fizycznej i psychicznej, indywidualności, godności, pozycji w społeczeństwie i zapewniające warunki wszechstronnego rozwoju, poczucia godności i samorealizacji. 

10. Dobro prawne – czyli dobro materialne lub niematerialne, które jest pozytywnie wartościowane społecznie a przez to chronione prawem (np. zdrowie, wolność itp.).