Bezpieczeństwo pracy i ergonomia - Ochrona pracy kobiet, młodocianych i niepełnosprawnych
1. W momencie zajścia w ciążę pracownica podlega szczególnej ochronie. Pracodawca nie może jej zwolnić. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający 1 mies., która uległaby rozwiązaniu po upływie 3 mies. ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
Łączny wymiar dodatkowego urlopu osoby niepełnosprawnej i zwolnienia od pracy nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym.
2. Kobiety w ciąży nie wolno:
- zatrudniać w godzinach nadliczbowych
- zatrudniać w porze nocnej
- zatrudniać w systemie równoważnym czasu pracy powyżej 8 godz. na dobę
- zatrudniać w systemie przerywanego czasu pracy (chyba, że kobieta wyrazi zgodę)
- delegować poza stałe miejsce pracy (chyba, że kobieta wyrazi zgodę)
4. Matka karmiąca może liczyć na dodatkowe przerwy wliczone w czas pracy:5. W związku z urodzeniem dziecka pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:
- jeśli pracuje od 4 do 6 godzin dziennie: przysługuje jej jedna przerwa 30-minutowa
- jeśli pracuje od 6 godzin wzwyż: dwie przerwy po 30 minut każda
- jeśli karmi dwójkę dzieci, długość przerw to 45 minut.
- 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
- 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
- 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
- 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
- 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Pracownica może go wziąć nie więcej niż 6 tygodni przed przewidywaną datą porodu. Z urlopu macierzyńskiego można zrezygnować po co najmniej 14 tygodniach od jego rozpoczęcia.
6. Urlop rodzicielski przysługuje każdemu z rodziców do momentu, w którym dziecko nie ukończy 6. roku życia. Może trwać 32 tygodni (przy jednym dziecku) lub 34 (przy dwóch i więcej).
7. Mężczyzna ma prawo wziąć urlop ojcowski w wymiarze do 2 tygodni (może go wykorzystać w całości na raz, lub podzielić na dwie części). Pracodawca nie może odmówić urlopu ojcowskiego.
8. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 tygodni i może być wzięty w maksymalnie pięciu częściach, gdy dziecko ma mniej niż 6 lat. Od momentu rozpoczęcia urlopu wychowawczego, do momentu jego zakończenia pracodawca nie może wypowiedzieć, ani rozwiązać umowy o pracę.
9. Zwolnienie na dziecko (które ma mniej niż 14 lat) przysługuje w ciągu roku kalendarzowego w wymiarze do 16 godzin lub 2 dni z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Niewykorzystane dni nie przechodzą na następny rok.
10. Pracownik młodociany to taki, który ma od 16 do 17 (włącznie) lat. Tygodniowy wymiar czasu pracy młodocianego w okresie odbywania zajęć szkolnych nie może przekraczać 12 godzin. W dniu uczestniczenia w zajęciach szkolnych wymiar czasu pracy młodocianego nie może przekraczać 2 godzin, natomiast w okresie ferii szkolnych nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Nie może on pracować w godzinach nocnych, w niedziele i święta, ani nie może też robić nadgodzin. Jeśli pracuje więcej niż 4,5 godziny, wówczas przysługuje mu przerwa 30 minutowa.
11. Pracownik młodociany z upływem sześciu miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy ma prawo do 12 dni roboczych, po roku pracy - 26 dni. Po przepracowaniu roku młodociany na do dyspozycji 38 dni roboczych. W roku kalendarzowym, w którym młodociany kończy 18 lat, ma prawo do urlopu w wymiarze 20 dni roboczych, jeżeli prawo do urlopu uzyskał przed ukończeniem 18 lat. Jeżeli młodociany uczęszcza do szkoły, należy udzielić mu urlopu w okresie ferii szkolnych.
12. Czas pracy pracownika niepełnosprawnego w pełnym wymiarze pracy wynosi 7 godzin dziennie (35 godzin w tygodniu), ale zarabia tyle ile "normalny" pracownik pracujący w wymiarze 8 godzin dziennie. Może on pracować w weekendy, natomiast nie może pracować nocą i robić nadgodzin. Ma prawo do dodatkowej 15 minutowej przerwy (która jest wliczana do czasu pracy), a także do dodatkowych 10 dni urlopu wypoczynkowego.
13. Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia z pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:
- w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku
- w celu wykonania badań specjalistycznych zabiegów leczniczych lub usprawniających
- w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.
Łączny wymiar dodatkowego urlopu osoby niepełnosprawnej i zwolnienia od pracy nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym.