Historia i społeczeństwo - Polska w Unii Europejskiej i NATO

1. Rok 1989 przyniósł Polsce nie tylko początek transformacji ustrojowo-gospodarczej, lecz także zmusił rządzących do odpowiedzi na pytanie: jaki kierunek powinna przyjąć polska polityka zagraniczna.

2. Polska przystąpiła do Rady Europy w 1991 roku. Miało to szczególne znaczenie, ponieważ stanowiło potwierdzenie, że Polska jest krajem demokratycznym, przestrzegającym praw człowieka, a także zostało odczytane jako pierwszy krok w kierunku integracji z innymi strukturami zachodnioeuropejskimi (UE i NATO).

1991 r. - oficjalne rozwiązanie Układu Warszawskiego - jednym z najważniejszych celów polityki zagranicznej Polski stało się wówczas włączenie się w działanie Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Powyższy cel stał się realny, gdy podczas wizyty w Polsce Sekretarz Generalny NATO Manfred Wörner (1992 r.) stwierdził, że drzwi do NATO stoją otworem.

Polska angażuje się w obszary działalności organizacji, m.in. w proces rozszerzenia, kontrolę zbrojeń i rozbrojenie, walkę z terroryzmem, zarządzanie kryzysowe w wypadku zagrożeń, współpracę NATO z Rosją i Ukrainą, a także współpracę naukową między specjalistami z różnych państw.

Polska uczestniczy w operacjach pokojowych NATO. Polscy żołnierze przebywają w Bośni i Hercegowinie w ramach SFOR, w Kosowie w ramach Kosovo Force oraz w Afganistanie w ramach ISAF (w 2007 roku Polska przejęła dowództwo nad tymi siłami).

3. Grudzień 1991 r. - w Brukseli podpisano Układ Europejski ustanawiający stowarzyszenie między Rzeczpospolitą Polską a Wspólnotą Europejską oraz ich państwami członkowskimi.

Kwiecień 1994 r. – Minister Spraw Zagranicznych RP (Andrzej Olechowski) złożył w Atenach na ręce prezydencji greckiej oficjalny wniosek o członkostwo Polski w Unii Europejskiej.

4. Droga do Unii Europejskiej:
16 kwietnia 2003 r. – w Atenach przedstawiciele 15 państw członkowskich i 10 państw przystępujących do Unii podpisali Traktat akcesyjny.

7-8 czerwca 2003 r. – w referendum akcesyjnym w Polsce (07-08.06) wzięło udział 58,85% spośród uprawnionych obywateli. Z tej grupy 77,45% opowiedziało się za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.

1 maja 2004 r. – Traktat akcesyjny wszedł w życie. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej.