Historia i społeczeństwo - Polacy wobec zaborców w drugiej połowie XIX w.
1. W zależności od tego pod jakim zaborem Polacy się znajdowali, ich warunki życia znacznie się od siebie różniły. Postawy polityczne i działania Polaków były zdeterminowane przez politykę zaborców.
2. Galicyjska autonomia:
W pierwszej połowie XIX w. pod zaborem austriackim Polakom żyło się gorzej niż pod innymi zaborami. Ich warunki zmieniły się po zachwianiu mocarstwowej pozycji Austrii. W roku 1867 powstały Austro-Węgry, dzięki którym Polacy zyskali autonomię.
Skutki autonomii:
3. Germanizacja w zaborze pruskim:
2. Galicyjska autonomia:
W pierwszej połowie XIX w. pod zaborem austriackim Polakom żyło się gorzej niż pod innymi zaborami. Ich warunki zmieniły się po zachwianiu mocarstwowej pozycji Austrii. W roku 1867 powstały Austro-Węgry, dzięki którym Polacy zyskali autonomię.
Skutki autonomii:
- język polski w szkołach, urzędach i na uczelniach
- rozwijało się polskie życie kulturalne
- ograniczony analfabetyzm i wzrost liczby studentów
- powstawały polskie urzędy i sejm
- dwukrotnie Polacy obejmowali funkcję premiera Austrii
WAŻNE POSTACIE:
- Agenor Gołuchowski był konserwatywnym namiestnikiem Galicji. Przyczynił się on do powołania Akademii Umiejętności w Krakowie i Szkoły Politechnicznej we Lwowie.
- Ignacy Łukasiewicz w 1853 roku wynalazł lampę naftową i założył pierwszą na świecie spółkę, która wydobywała i eksploatowała ropę naftową w Bóbrce koło Krosna.
- Otto von Bismarck był kanclerzem Niemiec, panował w latach 1862-1873, przyczynił się on do zjednoczenia Niemiec. Był inicjatorem tzw. "polityki kulturkampfu" (1873-1878), który był skierowany przeciwko Kościołowi katoliskiemu. Miał on na celu osłabienie opozycji, która występowała przeciw Bismarckowi.
- Mieczysław Ledóchowski - Arcybiskup poznańsko-gnieźnieński, aresztowany na dwa lata przez władze pruskie. Po opuszczeniu więzienia został zmuszony do wyjazdu do Rzymu. Przed wprowadzeniem kulturkampfu, Ledóchowski opowiadał się za współpracą z zaborcą, jednakże po roku 1873 jego stosunek do Prus zmienił się na wrogi.
- W 1871 roku powstała II Rzesza Niemiecka
- Komisja kolonizacyjna - sprzedawała kolonistom niemieckim zakupione od Polaków ziemie
- Rugi pruskie to przymusowe wysiedlenia Polaków i Żydów niemających pruskiego obywatelstwa (ponad 20 tys. osób), niezależnie od tego ile na danym terytorium mieszkali.
- Od 1901 r. wszystkie przedmioty nauczano w języku niemieckim
- Bunt przeciwko władzom pruskim spowodował kontynuację pracy organicznej, powstanie Bazaru i Kasyna, głoszenie potrzeby pracy u podstaw.
4. Zabór rosyjski:
- Serwilizm - bezkrytyczne i bezwarunkowe podporządkowanie się komuś lub czemuś (np. zaborcy)
- Pozytywizm - nowy nurt w polskiej kulturze. Wierzono w postęp naukowy i możliwości techniki; występował realizm w literaturze i sztuce; zrezygnowano z działań politycznych
- Głównymi ośrodkowymi przemysłowymi była Warszawa, Łódź, Częstochowa i Sosnowiec
Więcej o tym: KLIK!