Systemy operacyjne - Bezpieczeństwo danych

1. Archiwizacja danych to proces przenoszenia danych z systemów komputerowych na inne nośniki w celu zabezpieczenia ich przed utratą. Aby backup`y zajmowały jak najmniej miejsca stosuje się tzw. kompresję danych. Polega ona na zmianie sposobu zapisu informacji tak, aby zmniejszyć objętość zbioru, nie zmieniając przenoszonych informacji. Wyróżnia się kompresję bezstratną i stratną (widoczną głównie w jakości obrazów oraz dźwięku). Kompresję danych można zrobić przy pomocy programów takich jak WinRar, albo WinZip oraz 7-zip.

2. Rodzaje kopii zapasowych:
  • kopia pełna - skopiowanie wszystkich plików i oznaczenie każdego jako zarchiwizowanego
  • kopia różnicowa - kopiowanie tylko tych plików, które zostały utworzone lub zmienione od czasu utworzenia ostatniej kopii pełnej
  • kopia przyrostowa - kopiowanie jedynie tych plików, które zostały utworzone lub zmienione od czasu utworzenia ostatniej kopii przyrostowej lub różnicowej oraz oznacza je jako zarchiwizowane
3. Strategie kopii zapasowych określają kolejność używania nośników do sporządzania kopii. 

Strategia "Dziadek-Ojciec-Syn" zapewnia możliwość odtworzenia danych z dowolnego dnia z pięciu ostatnich dni, dowolnego tygodnia z ostatnich czterech tygodni, oraz z dowolnego miesiąca.
Syn - każdego kolejnego dnia, od pon. do czw., na taśmie oznaczoną dnia tygodnia jest zapisywana kopia przyrostowa
Ojciec - w piątki wykorzystywana jest taśma oznaczona kolejnym numerem piątku w miesiącu do przechowywania kopii pełnej
Dziadek - taśma wykorzystywana ostatniego dnia miesiąca jest wycofywana z zestawu taśm bieżących, odpowiednio oznaczana i zabezpieczana jako taśma miesięczna.

Strategia "Wieże Hanoi" pozwala w bezpieczny sposób odtwarzać dane starsze w jednym cyklu taśm. Schemat rotacji wymaga użycia taśm oznaczonych od A do E:
  • taśma A - wykorzystywana jest jako pierwsza i od danego momentu co drugi dzień
  • taśma B - druga w kolejności i wykorzystujemy ją co 4 dni
  • taśma C - wykorzystywana czwartego dnia, a następnie co 8 dni
  • taśma D - wykorzystana ósmego dnia, a potem co 16 dni
  • taśma E - używamy szesnastego dnia, a potem co 16 dni
Taśma A zawsze zawiera dane zbliżone do aktualnych, na D i E przechowywane są dane archiwalne, wykorzystywane w przypadku uszkodzeń danych.