UTK - Drukarki

1. Drukarka to urządzenie, które przenosi tekst i obrazy na nośniki druku.

Podział drukarek:
  • igłowe
  • atramentowe
  • laserowe
2. Drukarki igłowe wykorzystują do drukowania taśmę barwiącą. Najczęściej spotykamy głowicę 9-cio lub 24-ro igłową. Istnieją także drukarki z wieloma głowicami. Podłącza się ją do portu LPT. Zaletą tych drukarek jest to, że są tanie w eksploatacji, istnieje możliwość drukowania kilku kopii oraz to, że jest możliwość stosowania różnego rodzaju papieru. Wadą może być ich głośność, szybkość drukowania (są wolne) oraz ich jakość wydruku, która jest słaba.

3. DPI - rozdzielczość drukarek (liczba punktów przypadająca na cal)
CPI - liczba pomiarów wykonanych na długości jednego cala

4. Drukarki atramentowe wykorzystują specjalny tusz (atrament) pigmentowy lub rozpuszczalnikowy. Tusze rozpuszczalnikowe pozwalają na drukowanie w dużej rozdzielczości, jednak w stosunku do pigmentowych charakteryzują się małą odpornością na czynniki zewnętrzne. Używają one atramentów w podstawowych kolorach w standardzie CMYK. Można także stosować tusze fotograficzne.

5. Zasada działania drukarki atramentowej:
Sterownik drukarki tłumaczy zawartość strony wydruku na język, który rozumie drukarka. Potem wysyła te dane do pamięci drukarki. Układ sterujący drukarki interpretuje rozkazy zarówno te, które dotyczą przesuwanie papieru oraz te, które są przeznaczone dla głowicy drukującej. W głowicy atrament podgrzewany jest do 300 stopni, a następnie pojedyncze krople spadają na kartkę.

6. Wyróżniamy typy głowic drukujących: wbudowana w drukarkę, wbudowana w pojemnik z tuszem. 

Rodzaj głowicy drukującej: termiczne, piezoelektryczne.

7. W drukarkach laserowych wykorzystuje się cząstki tonera naładowanego ujemnie. Przyciągany jest on do naładowanego dodatnio bębna transportującego. Sam toner to pył polimeru zabarwiony sadzą (jeśli chodzi o czerń), potrafiący się roztopić pod wpływem wysokiej temperatury. Toner miesza się w pojemniku. Bęben jest pokryty specjalną substancją półprzewodnikową reagującą na światło. Bęben jest elementem, który ulega zniszczeniu podczas tarcia jakie występuje pomiędzy jego powierzchnią, a elementami biorącymi udział w drukowaniu.

Cechy:
  • spadająca cały czas cena
  • szybkie drukowanie z bardzo dobrą jakością
  • są drukarkami stronicowymi (drukuje na raz jedną stronę)
  • strona jest przygotowana przed wydrukiem (zajmuje się tym procesor - RIP)


W pamięci RAM drukarki Przechowywany jest obraz gotowy do wydruku oraz te, które mają być dopiero wydrukowane.

Dyski twarde w drukarkach montuje się po to, aby przechowywać wydruki. 

W drukarkach zazwyczaj stosuje się procesory 64-bit o architekturze RISC. Procesor ten po otrzymaniu obrazu strony przetwarza obraz na instrukcje do wydruku i dopiero po całkowitym przeliczeniu strony rozpoczyna się jej drukowanie. 

8. Drukarka sublimacyjna służy głównie do wydruku zdjęć. Do przenoszenia barwnika na papier fotograficzny wykorzystuje ciepło. Barwnik, który jest nawinięty na przezroczystą taśmę trójkolorową jest podgrzewany i przechodzi do postaci gazowej osadzając się na papierze. Materiałem eksploatacyjnym jest komplet taśm barwiących oraz papier fotograficzny.

9. Drukarka termiczna to drukarka drukująca na specjalnym papierze termicznym, który po podgrzaniu ciemnieje (dzięki matrycy igieł).

10. Drukarka termotransferowa to urządzenie drukujące na dowolnym materiale przy użyciu specjalnej taśmy, z której barwnik jest przenoszony za materiał.

11. Drukarki 3D to urządzenia wytwarzające zaprojektowane obiekty 3D przy użyciu odpowiednich materiałów. Projekt wykonuje się w programie tj. Blender, FreeCad, DesingSpark. Materiałem do wydruku jest fi lament.

Zasada działania drukarki 3D:
Każda warstwa o określonej grubości jest nakładana na stół wg współrzędnych x i y. Po wydrukowaniu każdej warstwy położenie zmienia stół lub głowica drukująca. Wydruk polega na podgrzewaniu określonego filamentu do temperatury jego topnienia i wstrzyknięciu go na stół roboczy.