Sieci komputerowe - Wprowadzenie do sieci przełączanych

1. Wtórnik odbiera sygnał, regeneruje go i przesyła dalej. Umożliwia przesyłanie sygnałów na większe odległości.

2. Kiedy zastosujemy koncentrator to dane dochodzące do portu koncentratora będą elektrycznie powielane we wszystkich pozostałych portach podłączanych do tego segmentu sieci, za wyjątkiem portu, z którego zostały odebrane.

3. Podstawowe typy koncentratorów:
  • PASYWNE (to fizyczny punkt połączenia, nie modyfikuje on ani nie analizuje ruchu, który przez niego przechodzi, służy do podłączenia urządzeń do współdzielonego medium, nie wymaga zasilania)
  • AKTYWNE (podłączony do gniazdka elektrycznego, bo potrzebuje zasilania, po to by wzmocnić sygnał przed przekazaniem go do innych portów)
  • INTELIGENTNE (działają tak jak koncentratory aktywne z tym, że są wyposażone w mikroprocesor i udostępniają funkcje diagnostyczne, są droższe od aktywnych, lecz są bardziej użyteczne przy rozwiązywaniu problemów)
4. Filtracja to blokowanie przejścia ramki do innych segmentów, gdy urządzenie docelowe jest w tym samym segmencie co ramka. 

5. Rozgłaszanie to przekazywanie ramki do wszystkich segmentów, za wyjątkiem tego z którego została ona odebrana (tylko gdy, adres docelowy nie jest znany mostowi) 

6. Domeny kolizyjne to połączone fizycznie segmenty sieci, w których mogą wystąpić kolizje. 

7. Segmentacja to rozdzielanie domen kolizyjnych przy użyciu urządzeń warstwy 2 i 3. 

Most dzieli domenę kolizyjną, która nie wypływa na domenę logiczną czy rozgłoszeniową. 
Każdy port przełącznika jest podłączony do pojedynczego komputera i każdy port przełącznika reprezentuje osobną domenę kolizyjną.


8. Typy urządzeń sieciowych:
  • HUB
  • Most 
  • Router
  • Przełącznik
9. Przełącznik LAN Warstwy 2:
  • łączy urządzenia końcowe do centralnego urządzenia pośredniczącego
  • wykonuje przełączanie i filtrowanie oparte tylko na adresach MAC
  • tworzy tablicę adresów MAC, którą wykorzystuje do podejmowania decyzji o drodze wysyłania ramki
  • korzysta z routerów, które przekazują dane pomiędzy podsieciami IP
10. Auto-MDIX - automatycznie wykrywa typ wymagającego połączenia odpowiednio konfigurując interfejs. 

11. Metody przełączania ramek w przełącznikach:
  • "Store and forward" odbiera całą ramkę i oblicza kod CRC, gdy ten jest poprawny to przełącznik szuka w tablicy adres odbiorcy, który określa interfejs wyjściowy. Potem ramka jest wysyłana przez dany port. 
  • "Cut-Though" przekazuje ramkę, zanim zostanie odebrana w całości. 
METODY PRZEŁĄCZANIA:
a) Fast-forward (najniższy poziom opóźnień, pakiet jest niezwłocznie przekazywany po przeczytaniu adresu docelowego)
b) Fragment-free (przełącznik zapisuje pierwsze 64 bajty ramki przed jej wysłaniem, większość błędów sieciowych i kolizji występuje w pierwszych 64 bajtach)

12. Pamięć dedykowana portu jest przechowywana w kolejkach, które są powiązane z konkretnymi portami wejściowymi i wyjściowymi. 

13. Buforowanie w pamięci współużytkowanej powoduje umieszczenie wszystkich ramek we wspólnym buforze pamięci, z którego korzystają wszystkie porty przełącznika. 

14. Przełączniki LAN wykonują 5 operacji:
a) uczenie się (umożliwia dokonywania dynamicznego odwzorowania w trakcie wykonywania normalnych operacji; najpierw jest sprawdzany źródłowy adres MAC, jeśli w tablicy nie ma tego adresu MAC to przełącznik go tworzy)
b) starzenie się (znacznik czasowy to zaznaczone zapisy w tablicy MAC pozyskiwane w trakcie uczenia się, znacznik ten usuwa stare zapisy z tablicy MAC) 
c) zalewanie (jeśli przełącznik nie wie, do którego portu ma wysłać ramkę to wysyła ją do wszystkich portów, oprócz do tego, z którego ramka została wysłana)
d) selektywne przekazywanie (polega na sprawdzeniu docelowego adresu MAC w ramce i przekazaniu jej do danego portu)
e) filtrowanie ramek (czyli nieprzekazywanie ramek, gdy suma kontrolna CRC jest nieprawidłowa oraz gdy ramka na zostać wysłana do portu, z którego została właśnie wysłana) 

15. Kupując przełącznik należy zwrócić uwagę na: koszt, moc, niezawodność, gęstość portów, bufory ramek i skalowalność. 

16. Rodzaje przełączników:
a) stałej konfiguracji
b) konfiguracji modularnej
c) konfiguracji wieżowej