Przedsiębiorczość - Pozabankowe formy inwestowania

1. Inwestowanie to lokowanie rzez podmioty gospodarcze lub osoby fizyczne wolnych środków pieniężnych w sposób zapewniający w przyszłości osiągnięcie zysków.

2. Podział inwestycji:
  • gdyby patrzeć na przedmiot inwestycji: inwestycje rzeczowe (przedmiot inwestycji ma charakter materialny) i inwestycje finansowe (przedmiot inwestycji ma charakter niematerialny)
  • gdyby patrzeć na podmiot inwestowania: inwestycje prywatne (dokonywane przez podmioty prywatne), inwestycje komunalne (dokonywane przez samorządy terytorialne), inwestycje państwowe (dokonywane przez rząd) 
  • gdyby patrzeń na cel inwestycji: inwestycje bezpośrednie (dąży do uzyskania kontroli nad działalnością przedsiębiorstwa, w które się inwestuje), inwestycje portfelowe (celem jest udział w zyskach w inwestycji).

3. Papiery wartościowe dzielimy na:
  • dłużne (potwierdzające wielkość zadłużenia danych podmiotu wystawiającego te papiery)
  • własnościowe (są uznaniem prawa własności)
4. Obligacje to papiery wartościowe, które emitent jest dłużnikiem posiadacza obligacji zobowiązuje się do ich wykupu wraz z odsetkami. Wyróżniamy obligacje skarbowe (których emitentem jest Skarb Państwa), gminne oraz przedsiębiorstw.

5. Bony skarbowe to krótkoterminowe papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa, z terminem wykupu do jednego roku. Weksle to papiery wartościowe stwierdzające zobowiązanie ich wystawcy do zapłacenia wskazanej osobie dawnej kwoty w określonym terminie. 

6. Akcje to najczęściej spotykany rodzaj papierów wartościowych. Są one potwierdzeniem uczestnictwa ich właściciela w prawach majątkowych akcjonariusza. 

7. Wartość nominalna to ustalona z góry wartość, która pomnożona przez ustaloną liczbę emitowanych akcji, określa wartość kapitału zakładowego spółki. 

8. Cena rynkowa jest uzależniona od pozycji spółki na rynku oraz od koniunkturze na giełdzie.