Przedsiębiorczość - Gospodarka rynkowa. Podmioty gospodarki
1. Gospodarka centralnie sterowana opiera się na dwóch filarach: własności publicznej (większość przedsiębiorstw należała do państwa) i centralnym planowaniu (decyzje gospodarcze podejmowały władze państwowe).
2. Transformacja gospodarcza to przechodzenie od socjalistycznej gospodarki centralnie sterowanej do gospodarki rynkowej. W Polsce nastąpiło to w 1989 roku. Trzeba było wtedy uwolnić ceny wyborów i usług spod kontroli państwa, zrestrukturyzować gospodarkę, zająć się prywatyzacją oraz reformami systemu podatkowego bankowego i ubezpieczeniowego.
3. Plan Balcerowicza doprowadził w krótkim czasie do poprawy zaopatrzenia sklepów i zmniejszenia tempa wzrostu cen. Plan ten wszedł w życie 1.01.1990.
4. Gospodarka rynkowa do system ekonomiczny, w którym decyzje dotyczące produkcji i konsumpcji są podejmowane przez producentów i konsumentów na podstawie działania mechanizmu rynkowego.
5. Gospodarka rynkowa opiera się na trzech filarach: własności prywatnej, systemie cen kształtowany przez popyt i podaż oraz konkurencji.
6. Popyt to ilość produktów i usług, którą klienci są gotowi zakupić przy określonym poziomie ceny w danym miejscu i czasie.
7. Podaż to ilość towarów i usług oferowana do sprzedaży przy określonym poziomie ceny w danym miejscu i czasie.
8. Cechy gospodarki centralnie sterowanej:
- dominacja własności państwowej
- administracyjne ustalanie cen
- centralizacja planowania i zarządzania gospodarką
- niemal całkowity brak konkurencji
- brak komercyjnych instytucji finansowych
9. Cechy gospodarki rynkowej:
- dominacja własności prywatnej
- zmienne ceny ustalane przez rynek
- procesy gospodarcze regulowane przez popyt i podaż
- funkcjonowanie podmiotów gospodarki regulowane przez konkurencję
- zdecentralizowana organizacja gospodarki
- swoboda prowadzenia prywatnej działalności gospodarczej przez obywateli