Przedsiębiorczość - Giełda

1. Giełda papierów wartościowych – rynek regulowany, na którym dokonuje się transakcji kupna-sprzedaży instrumentów finansowych dopuszczonych do obrotu; przede wszystkim zbywalnych papierów wartościowych (np. akcji, obligacji) oraz instrumentów pochodnych.

2. Rynek kapitałowy to rodzaj rynku, na którym dokonywane są transakcje kupna-sprzedaży kapitałów finansowych bądź rzeczowych.

3. Na rynku pierwotnym nabywa się papiery wartościowe bezpośrednio od ich emitenta. Środki zdobyte na rynku pierwotnym zasilają emitenta, który może je wykorzystać do finansowania odpowiednich przedsięwzięć.

4. Rynek wtórny jest uzupełnieniem rynku pierwotnego. Odbywa się na nim obrót papierami wartościowymi przez osoby inne niż emitent. W odróżnieniu od rynku pierwotnego nie następuje tutaj zasilenie emitenta w kapitał. Jest to najważniejsza część rynku papierów wartościowych.

5. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie – instytucja publiczna mająca za zadanie zapewnienie możliwości obrotu giełdowego papierami wartościowymi oraz niebędącymi papierami wartościowymi instrumentami finansowymi  dopuszczonymi do obrotu giełdowego. GWP w Warszawie posiada 486 spółek, a głównymi indeksami są WIG, WIG20, WIG30, WIG250.

6. Władzami spółki GPW w Warszawie są: walne zgromadzenie, Rada Giełdy oraz Zarząd Giełdy. 

7. Indeks giełdowy – wartość obliczona na podstawie wyceny akcji wybranych spółek giełdowych. 


8. Hossa to długotrwały okres wzrostu cen papierów wartościowych lub towarów notowanych na danej giełdzie. O hossie mówi się, gdy wzrostowi ulegają główne indeksy danej giełdy, czyli  ceny większości spółek. Hossa na rynku papierów wartościowych często kojarzona jest ze wzrostem danej gospodarki.

9, Bessa jest odwrotnością hossy - to długotrwała dominacja podaży, a tym samym długoterminowy spadek kursu giełdowego papierów wartościowych lub towarów.