Historia - Rządy Edwarda Gierka

Rządy Edwarda Gierka kontynuowały władzę polityczną ustroju komunistycznego w oparciu o przyjaźń Polsko-Radziecką.
1) dawały zielone światło dla przywilejów i wysokich płac górnikom
2) dawały zielone światło dla rozwoju rolnictwa i gospodarstwa
3) dawały zielone światło dla podniesienia edukacji szkolnictwa podstawowego, zawodowego, średniego oraz studiów wyższych.
4) gwarantował ochronę dla kobiet w ciąży, który miały prawo do 3-miesięcznego urlopu macierzyńskiego i dwuletniego okresu wychowawczego który był płatny.

Edward Gierek wiedział że bez nowoczesnych, zachodnich technologii gospodarka będzie zagrożona i mało konkurencyjna. Dlatego rozpoczął proces pozyskiwania kredytów w bankach zachodnich. Od 1975 roku gospodarka miała coraz większe problemy, ze spłatą długów.

Na początku lat siedemdziesiątych doszło do załamania polityki gospodarczej Edwarda Gierka. W 1976 r ogłoszono duże podwyżki żywności. Sklepy ponownie zaczęły "świecić pustkami", pojawiły się kolejki. Odpowiedział na podwyżki były strajki i demonstracje w czerwcu 1976, w Radomiu i Płocku. Manifestantów aresztowany i poddawano represjom. Ziobro nie występowały organizacje opozycyjne KOR oraz ROPCiO.

Polityka Gierka wobec kościoła nie była tak restrykcyjna jak jego poprzedników. W 1971 roku doszło do spotkania Edwarda Gierka z Prymasem Tysiąclecia kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Ułatwiona ludziom wyjazd na beatyfikację Maksymiliana Kolbego w Rzymie, pozwalano na wznoszenie budowli sakralnych. Rok później Karol Wojtyła przyjechał do ojczyzny z pielgrzymką i wielokrotnie przemawiał do tłumów wiernych.