Historia - Rozpad systemu kolonialnego
Etapy rozpadu systemu kolonialnego:
1) druga wojna światowa - która przyczyniła się do wzrostu świadomości społecznej i Narodowej ludności kolonialnej
2) powojenna rywalizacja między mocarstwami zachodnimi
3) współzawodnictwo między Wschodem a zachodem
4) działalność ONZ
Bierny opór Gandhiego:
To sprzeciw bez używania siły fizycznej lub bez większej aktywności. Za jego twórcę uznaje się Mahatmę Gandhiego, który zachęcał swoich rodaków by w ten sposób sprzeciwili się brytyjskim władcom kolonialnych w Indiach. Według Gandhiego bierny opór powstał jako broń ludzi słabych.
Dekolonizacja Afryki:
Faza dekolonizacji ustąpiła na przełomie lat 50. i 60. i doprowadziła do wyzwolenia ludzi brytyjskich oraz francuskich. Szybki przebieg dekolonizacji sprawił że rok 1960 zaczął być określony rokiem Afryki (powstało wówczas 49 państw tego kontynentu)
Organizacja jedności afrykańskiej to organizacja państw afrykańskich, która obradowała w maju 1963 roku. Utworzyła ją 31 państw afrykańskich. Głównymi celami organizacji było:
1) likwidacja kolonializmu
2) umocnienie solidarności
3) rozwijanie wzajemnej współpracy gospodarczej i politycznej
4) zapobieganie sporom
5) dążenie do szybkiego rozwoju kontynentu afrykańskiego
6) pokojowe rozstrzyganie sporów, jeśli się pojawiły
Kraje Trzeciego Świata charakteryzowały się niskim poziomem życie i produkcji, nieodpowiednim wykorzystaniem zasobów materialnych i ludzkich, zacofanym technicznym w przemyśle i rolnictwie. Ludność zamieszkała na wsi zajmowała się uprawą roli, stosując prymitywne narzędzia oraz przestarzale metody wytwarzania.
Ruch państw niezaangażowanych to grupa państw, które po drugiej wojny wojny światowej występowały się o pozostaniu, poza sojuszami wojskowymi deklarując gotowość do pokojowej współpracy z każdym krajem.
Rozwój krajów Trzeciego Świata był bardzo zróżnicowany. Najlepiej rozwijały się kraje azjatyckie. Niektóre z nich np. Korea Południowa, czy Singapur szybko stały się potęgami gospodarczymi. Indie stały się mocarstwem dysponującym bronią nuklearną. Najtrudniejsza sytuacja jeśli nadal w krajach afrykańskich. Na przeszkodzie rozwoju tych państw stanęły konflikty plemienne i niski poziom świadomości społecznej. W państwach tych doszło do poważnego załamania gospodarczego.