Historia - Rozpad Jugosławii

Po śmierci przywódcy Jugosławii, kraj zaczął pogrążać się w politycznym i ekonomicznym kryzysie. Narody wchodzący w skład Jugosławii zaczęły wykazywać cechy nacjonalistyczne i zaczęły domagać się niepodległości. Jako pierwsi odważyli się Chorwaci, Słoweńcy i Macedończycy. Później Bośnia i Hercegowina. Serbowie nie akceptowali Niepodległości Chorwacji i Słowenii i postanowili siłą złączyć wszystkie narody jugosłowiańskie. Powołano federacyjna Republika Jugosławii, która składała się wyłącznie z Serbii i Czarnogóry.

Przyczyny konfliktów zbrojnych na terenach byłego ZSRR
Najczęstszymi przyczynami były:
1) problemy narodowościowe i etniczne
2) spory religijne
3) spory terytorialne
Wiele z nich miało charakter wojny domowej.

Przyczyny zamachów terrorystycznych:
Najważniejszą była chęć utworzenia własnego państwa. Kierują się tym Palestyńczycy, Baskowie, Kurdowie i Czczeni.
Szczególnie niebezpiecznie są fanatycy religijni, którzy postanawiają złożyć swe życie w ofierze dla dobra narodu i religii umierając męczeńską śmiercią jako "żywe bomby", wierząc że czeka ich za to raj.
Wszelkie akty terrorystyczne zasługują na potępienie, ponieważ giną niewinni ludzie. Symbolem ataków terrorystycznych stał się atak na World Trade Center 2001 roku. Kolejne zamachy wydarzyło się w Madrycie w 2004 roku, w Londynie oraz Rosji.

Polityka USA po zamachu terrorystycznym:
Po ataku na WTC w 2001 roku, USA wypowiedziały wojnę terrorystom. Na ulicach zamontowanych jest mnóstwo kamer, które rejestrują każdy ruch przechodniów. Zwiększona kontrolę na lotniskach co niekiedy ograniczenia wolność i prawa obywatelstwa. Ludzie są bardziej czujni na różne sytuacje. Atak na WTC zapoczątkował wojnę z terroryzmem.