Historia - Polski październik

Był to przełom polityczny w Polsce w drugiej połowie 1956. Kierownictwo PZPR zgłosiło chęć naprawy błędów. W społeczeństwie i w samej partii narastał sprzeciw wobec stalinizmu wykorzystywane przez walczące frakcje partyjne. Oba ugrupowania zawdzięczały swoje nazwy związanym z nimi miejsca w Warszawie.

Punktem kulminacyjnym były obrady KC PZPR, podczas których wybrano na pierwszego sekretarza Władysława Gomułkę. Rezultatem Polskiego Października były istotne przemiany społeczne takie jak uwolnienie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, odwołanie ministra obrony narodowej, zaniechanie kolektywizacji rolnictwa, ograniczenie działalności służby bezpieczeństwa, ustalenie dla Polski korzystnych zasad  polsko-radzieckiej Współpracy Gospodarczej.

Poznański czerwiec:
Pierwszy w PRL strajk generalny i dekonstrukcje uliczne w Poznaniu które rozpoczęły się 28 czerwca 1956. Strajk  wybuchł z powodu wycofania się z władców wcześniej założony zobowiązań.

28 czerwca 1956 ludzie wyszli na ulicę z okrzykami "chleba i wolności", rozbito więzienie, zajmowano gmachy publiczne.
Na wieść o rozruchach do Poznania wysłano Józefa Cyrankiewicza i Edwarda Gierka. Podjęto wówczas decyzję o siłowym stłumieniu demonstracji.  Pacyfikacja trwała do 29 czerwca 1956 roku. W trakcie wydarzeń czerwcowych zginęło ponad 70 osób, kilkaset zostało rannych, a około 700 osób aresztowano.

Rządy Władysława Gomułki:
Był to okres ostrego socjalizmu. Nie dbano wówczas o potrzeby obywateli, było duże nastawienie na rozwój przemysłu ciężkiego.
Gomułka stworzył okres małej stabilizacji, w którym zaczęliśmy odchodzić od stalinizacji. Rok 1956 to apogeum jego popularności. Załamanie przyszło w 1968 roku, a okres jego rządów nastąpił 2 lata później. Zastąpił go Edward Gierek.

20 października 1956 kiedy Gomółka został wybrany na pierwszego sekretarza PZPR, doprowadzono do porozumienia z Prymasem Wyszyńskim. Ugoda zakładała złagodzenie ostrych przepisów wobec kościoła, powrót religii do szkół, odzyskanie przez kościół kontroli nad pracą katolicką.

Gomułka odbył również podróż do Moskwy, gdzie uregulował kwestie związane ze stacjonowaniem wojsk radzieckich w Polsce.
Unormowana rozliczenie finansowe za eksport polskiego węgla do ZSRR.