Historia - Małe stabilizacje

19 października 1956 - wybór Władysława Gomułki na pierwszego sekretarza PZPR

14 grudnia 1970 - początek wydarzeń grudniowych na wybrzeżu

Rządy Gomułki:
Okres rządów Władysława Gomułki cechowało odejście od stalinowskich form kontroli społeczeństwa. Polacy borykali się z problemami z zaopatrzeniem, w sklepach brakowało wielu towarów, zwłaszcza produktów mięsnych oraz artykułów gospodarstwa domowego. Priorytetami było objęcie przemysłu ciężkiego, w którym zatrudnienie roczniki z powojennego wyżu demograficznego. Roczniki z powojennego wyżu demograficznego. Zbudowano wiek między innymi płocką petrochemię, kopalnie miedzi, kopalnie węgla brunatnego oraz elektrownie. Polska inwestował również w przemysł zbrojeniowy. Gomułka w czasie swoich rządów wzmacnia międzynarodową pozycję Polski. Następnie zbliżał stosunki z najbliższymi sąsiadami. Osobistym i dyplomatycznym sukcesem Władysława Gomułki było podpisanie 7 grudnia 1970 dokumentu poświadczającego nawiązanie wzajemnych stosunków dyplomatycznych oraz podpisanie dokumentu potwierdzające nienaruszalność polskiej granicy Narodowej. Po umocnieniu się Gomułki na stanowisku pierwszego sekretarza PZPR, stosunki władz państwowych z Kościołem uległy pogorszeniu. Komuniści niepokoili się wzrastającą religijnością społeczeństwa, dlatego władze zlikwidowało Święto Trzech Króli oraz święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, usunięto naukę religii ze szkół i nakazano zdjąć krzyże ze ścian w tych placówkach. Oficerem wojska i milicji zabroniono uczestnictwa w nabożeństwach, nie wolno im było brać ślubów kościelnych, ani chrzcić dzieci.

W marcu 1968 roku nastąpił kryzys polityczny, któremu początek dały rozruchy studenckie w Warszawie i Krakowie, połączone z falą antysemityzmu, na skutek czego wyemigrowało z kraju około 20000 obywateli polskich pochodzenia żydowskiego. Protestujący domagali się liberyzacji życia politycznego.

Grudniowy bunt robotniczy (14-22.12.1970) wystąpienie robotnicze w miastach wybrzeża, głównie w Gdańsku, Gdynii, Szczecinie, wynikający z pogarszającej się sytuacji społecznej, gospodarczej i politycznej. Bezpośrednim pretekstem do wydarzeń grudniowych stało się ogłoszenie 13 grudnia podwyżki artykułów żywnościowych. 14 grudnia 1970 roku rozpoczął się strajk w stoczni gdańskiej, który 15 Grudnia rozszerzyły się na Port Północny i Stocznią w Gdańsku. Rozpoczęły się walki z oddziałami Milicji Obywatelskiej. Podpalono Komitet Wojewódzki PZPR.