Historia - Kryzys i upadek komunizmu w Europie
Konflikt afgański:
25 grudnia 1979 roku ZSRR dokonało zbrojnej interwencji wkraczając na terytorium państwa afgańskiego. Działania Kremla potępił ONZ. Wkrótce w konflikt zbrojny jest zaangażowały się również Stany Zjednoczone, które wsparły finansowo i militarnie bojowników islamskich. Konflikt zbrojny trwał kolejne 9 lat. Gospodarka z ZSRR nie była w stanie utrzymać kosztów tej operacji. Ostatecznie w 1989 roku wojska sowieckie wycofały się z Afganistanu.
ZSRR w latach 80-tych:
10 listopada 1982 roku zmarł Leonid Breżniew. Po jego śmierci przejął rządy Jurij Andropow, po nim Konstantin Czernienko, który nie dostrzegał wagi problemów gospodarczych, toczył walkę z opozycją. Jego rządy trwały tylko Rok i po jego śmierci w marcu 1985 roku nowym sekretarzem generalnym KPZR został Michaił Gorbaczow. Projekt reform nowego przywódcy Związku Radzieckiego określały następujące hasła: przebudowa, jawność, przyspieszenie. Gorbaczow przeprowadził wymianę kadr państwowych, przyznając wyższe stanowiska osobom młodym. Wprowadził wiele reform, które przyczyniły się do przeobrażeń wewnętrznych kraju.
Jesień ludów:
Było to wydarzenie w Europie środkowo-wschodniej od 1989. Ogół przemian spowodował odsunięcie partii komunistycznych od władzy w krajach znajdujących się w sowieckiej strefie wpływów.
W Polsce narodziła się Solidarność. USA i państwa Paktu Atlantyckiego żywo reagowały na wprowadzenie w Polsce stanu wojennego.
W 1982 roku NATO potępiło akcję wojskową przeciwko społeczeństwu polskiemu i wprowadziła sankcje gospodarcze wobec PRL. W latach osiemdziesiątych narastał konflikt, kryzys polityczny i gospodarczy w krajach bloku radzieckiego co umacniało protest społeczny.
W Polsce doszło do obrad Okrągłego Stołu, co stało się sygnałem do podobnych przemian w pozostałych krajach i demontażu całego systemu. Węgry dokonały zmian w konstytucji, w Niemczech runął Mur Berliński i rozpoczęła się tam reforma systemu. Czechosłowacja rozpoczęła "aksamitną rewolucję".
Jesień Ludów spowodowała likwidację Układu Warszawskiego, RWPG i zakończenie konfliktu wschód-zachód.
Rozpad ZSRR:
To proces trwający w latach 1988-1991, podczas którego wszystkie Republiki związkowe uzyskała autonomię w obrębie państwa radzieckiego, a następnie oderwały się od ZSRR i stały się niepodległymi państwami. W ten sposób Związek Radziecki zniknął z mapy świata. Oficjalnie upadł 26 grudnia 1991.
Przyczyny upadku komunizmu w Europie środkowo-wschodniej:
Na fakt upadku komunizmu złożyło się kilka ważnych czynników.
1) rosnące niezadowolenie społeczeństwa z sytuacji materialnej
2) ludzie zaczęli dostrzegać różnice pomiędzy życiem w ojczyźnie, a zachodem
3) w 1980 r. wybuchły strajki robotnicze na terenie całego kraju
4) stale pogarszająca się koniunktura gospodarcza
5) do budżetu Polski Ludowej wpływało coraz mniej pieniędzy.