Historia- Konflikty na Bliskim Wschodzie
Powstanie Izraela:
Dwudziestego dziewiątego listopada 1947 ONZ podjęła rezolucję o utworzeniu w Palestynie dwóch państw, żydowskiego i palestyńskiego. Decyzja ta wywołała entuzjazm Żydów i niezadowolenie ludności arabskiej. 14 maja 1948 roku życia podany do publicznej wiadomości powstanie Izraela - państwa żydowskiego w Palestynie. 2 dni później wybuchła wojna, której Żydów w walkach z Arabami wspierał Związek Radziecki.
Konflikt zakończył się zwycięstwem Izraela i zajęciem przez niego terenów palestyńskich.
Deklaracja niepodległości Izraela:
Był to akt prawny ogłoszony w dniu 14 maja 1948 roku w Tel Awiwie, głoszący powstanie na części terytorium byłego brytyjskiego Mandatu Palestyny, nowego niepodległego państwa Izrael.
Wojna sześciodniowa była prowadzona przez Izrael z arabskimi sąsiadami czyli Egiptem, Jordanią i Syrią. Rozpoczęła się 5 czerwca 1967 atakiem na wszystkie większe lotniska sprzymierzonych Państw Arabskich, zniszczone zostały pasy startowe i samoloty. W ciągu sześciu dni Izrael rozbił główne siły Arabskie. Izrael zajął również Strefie Gazy. Jerozolima stała się stolica Izraela.
Konflikt palestyński to jeden z najpoważniejszych problemów międzynarodowych po drugiejdrugiej wojnie światowej, związany z podzieleniem Palestyny między dwa narody: palestyńskim i żydowskim. Utworzenie Izraela, do którego na pływała ludność żydowska z całego świata, zrodziło konflikt arabsko-izraelski, który trwa do czasów obecnych w którym dwa narody roszczą sobie prawo do jednego terytorium. W efekcie kilku wojen, całkowicie zlikwidowano Palestynę i ponad połowę palestyńczyków stało się uchodźcami.
Rewolucja islamska:
Przyczyną jej było niezadowolenie z rządów Szacha Trzy Pahlawiego. Jego panowanie opierało się na służbach bezpieczeństwa, które brutalnie zwalczały opozycję. Niezadowoleni z polityki prowadzonej przez Szacha wykorzystali muzułmańscy fundamentaliści. Po krwawej rewolucji przyczynili się w 1979 roku do upadku monarchii. Dojście do władzy fanatycznych szyitów prowadziło do napięcia z Irakiem urządzony przez Saddama Husajna.
W 1980 roku wybuchła wojna iracko-irańska, która zrujnowała obie strony konfliktu.
Wojna w Zatoce Perskiej:
Duda konflikt zbrojny zapoczątkowany drugiego sierpnia 1997 najazdem i Iraku na Kuwejt, zakończony wyzwoleniem Kuwejtu przez międzynarodową koalicje wiosną 1991 roku w ramach Operacji "Pustynna Burza". Operacja "Pustynna Burza" polegała na zniszczeniu wojsk irackich za pomocą lotnictwa, a w późniejszym czasie przekształcenia go w ofensywie lądową. Po tej operacji na Iraku nałożono szereg sankcji gospodarczych. Główną rolę w tej operacji odegrały Stany Zjednoczone.