Historia - Blok Wschodni w latach 60. i 70.

Rządy Chruszczowa:
1) Celem jego polityki było ponowne włączenie Jugosławii do obozu państw komunistycznych podporządkowanych  Moskwie.
2) Próbował rozmieścić na Kubie rakiety z ładunkami nuklearnymi
3) Za jego czasów powstał również Mur Berliński

Kryzys kubański:
Był to jeden z najpoważniejszych kryzysów politycznych po drugiej wojnie światowej. Wymóg domen ci kiedy kupa była pod przywództwem Fidela Castro. Bezpośrednią przyczyną było uzyskanie przez wywiad amerykański informacji o rozmieszczeniu na terenie Kuby 42 wyrzutni radzieckich rakiet balistycznych Ziemia-Ziemia średniego zasięgu, 144 wyrzutni rakiet Ziemia-powietrze, myśliwców bomba rysujących oraz tysiące radzieckich żołnierzy.
Prezydent USA zarządził wzmocnienie siły w bazie Marynarki Wojennej i zarządzał usunięcie rakiet z terenu Kuby. USA rozpoczęły przygotowania do inwazji na Kubę. Świat stanął w obliczu nuklearnego konfliktu. Przywódca radziecki Nikita Chruszczow zdecydował o wycofaniu statków i usunięciu rakiet z Kuby, w zamian za zaprzestanie interwencji ze strony USA. W ten sposób kryzys kubański został zażegnany, a przywódcy mocarstw zgodzili się na założenie "gorącej linii telefonicznej" między Moskwą i Waszyngtonem, aby w przyszłości w przypadku kolejnych napięć, moc łatwiej się ze sobą komunikować.

ZSRR pod rządami Breżniewa:
Okresie rządów Bieżniewa w polityce wewnętrznej nastąpiło zatrzymanie procesu destalinizacji, wzrost korupcji oraz nasilenie represji wobec dysydentów.
Odpowiadał za pogorszenie stosunków z Chinami. W latach 70 doprowadziły do od względnego odprężenia w stosunkach wschód-zachód. Od 1977 roku był najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych.

Operacja Dunaj rozpoczęła się 20 sierpnia 1968 roku. Uważana była za największą operację wojskową w historii Europy po drugiej wojnie światowej.
Siły zbrojne państwa Układu Warszawskiego dokonał inwazji na Czechosłowacką Republikę Socjalistyczną, w celu zatrzymania politycznych reform liberalizacji Praskiej wiosny.