Historia - Władze polskie podczas II wojny światowej

30 września 1939 roku - zaprzysiężenie na prezydenta Władysława Raczkiewicza

30 lipca 1941 - układ Sikorski-Majski

1 stycznia 1944 - powstanie Krajowej Rady Narodowej

30 września 1939 roku zaprzysiężono nowego prezydenta i powstał polski rząd emigracyjny na czele którego stanął generał Władysław Sikorski. Rząd na emigracji mógł podejmować decyzje i prowadzić negocjacje z alimentami na wyższym szczeblu. W grudniu 1939 roku powstała Rada Narodowa Rzeczypospolitej Polski. Jej przewodniczącym był Ignacy Paderewski. Rada pełniła funkcję polskiego parlamentu i doradzała rządowi.

Polskie Państwo Podziemne:
Służba zwycięstwu Polski to ugrupowanie, które miało charakter koalicji. Nie znalazło uznanie władz polskich i Władysław Sikorski powołał w jego miejsce Związek Walki Zbrojnej. Na jej czele stał Stefan Grot-Rowecki.

14 Lutego 1942 roku nastąpiło przemianowanie organizacji w Armię Krajową. Celem Armii Krajowej było przygotowanie powstania zbrojnego przeciwko okupantowi. Utworzono również biuro informacji i propagandy, które informowało o decyzjach polskiego rządu i sytuacjach na frontach.

Od 1940 roku działał związek odwetu który był trzonem bojowym AK. Później utworzono organizację dywersyjną "Wachlarz". W efekcie końcowym z połączenia ich obu powstało kierownictwo dywersji.

Układ Sikorski-Majski:
Układ pomiędzy Polską a ZSRR podpisany w Londynie przez Władysława Sikorskiego i ambasadora radzieckiego w Wielkiej Brytanii Iwana Majewskiego. Dokument przewracał stosunki dyplomatyczne pomiędzy państwami.

Ujawnienie zbrodni katyńskiej:
W lutym 1943 roku w lesie katyńskim prowadzono ekshumację ciał i po ich przebadaniu postanowiono upublicznić sprawę. Badania medyczne, rodzaj broni oraz dokumenty znalezione przy ofiarach potwierdziły, że zbrodni dokonano wiosną 1940 roku na oficerach polskich.

Katastrofa Giblarstarska:
Po wystartowaniu samolot premiera Sikorskiego uległ katastrofie. Okoliczności jego śmierci nie zostały wyjaśnione do dziś. Katastrofa doprowadziła do zmiany we władzy. Funkcję premiera objął Stanisław Mikołajczyk.

Polskie władze komunistyczne to Polska Partia Robotnicza, Związek Patriotów Polskich, Krajowa Rada Narodowa.