Historia - Odbudowa powojenna
Reforma rolna:
To zmiany struktury w rolnictwie polegające na likwidacji, należących do właścicieli ziemskich, dużych gospodarstw i ich podziale na mniejsze gospodarstwa chłopskie. Pierwszy dekret w tej sprawie wydano 6 września 1944. Na mocy tego dokumentu zarządzono wywłaszczenie dotychczasowych właścicieli bez odszkodowania. Celem reformy rolnej było zlikwidowanie warstwy ziemiańskiej jako grupy społecznej. Realizację tego założenia przyczyniła się do strat kulturowych.
Kolektywizacja to proces likwidacji prywatnej własności chłopskiej. Proces prowadził do podporządkowania chłopstwa likwidacji prywatnej własności.
W 1949 roku w Polsce powołano Polskie Gospodarstwa Rolne (PGR). Chłopie przystępowanie do nich dobrowolnie. Państwowe przedsiębiorstwa i spółdzielnie okazały się ekonomicznie nieefektywne.
Nacjonalizacja to przejmowanie na własność państwa prywatnych przedsiębiorstw lub ziemii. (przeciwieństwo prywatyzacji)
Plan sześcioletni:
Plan realizowany w latach 1950-1955 jako jeden z czynników "budowy podstaw socjalizmu". Wytyczne tego planu zakładały wzrost produkcji przemysłu uspołecznionego o 90%, a rolnictwa o 40% w porównaniu z rokiem 1949. Miało to zaspokoić rosnące potrzeby życia gospodarczego. Plan ten miał wzmocnić potencjał gospodarczy i obronny.