Historia - Nowy podział świata

25 kwietnia 1945 - konferencja założycielska ONZ

17 lipca 1945 - konfederacje w Poczdamie

5 marca 1946 - wystąpienie Churchilla w Fulton

Konferencja w Poczdamie:
I obrady toczyły się od tych 17 lipca do 2 sierpnia 1945. Uczestniczyli w niej Józef Stalin, Harry Truman, Clement Attlee.

Podczas kilku dni rozmów podjęto wiele decyzji, które określały nowy porządek polityczny który miał obowiązywać przez kolejne lata. Jedną z najważniejszych spraw był kształt powojennych granic. Państwa zachodnie zgodziły się oddać pod kontrolę Polski wschodnie i północne ziemie niemieckie, a ZSRR przyznano rejon Królewca. Zdecydowano również o wysiedleniu ludności niemieckiej z Polski, Czechosłowacji i Węgier. W Poczdamie Zdecydowano również o ewakuacji wojsk radzieckich i brytyjskich z Iranu. Podczas tej konferencji duże znaczenie miały ustalenia dotyczące wypłaty rekompensat państwom zwycięskim. Należność dla Polski miały być pokryte z puli radzieckiej.

Traktaty pokojowe:
Rada Ministrów Spraw Zagranicznych prowadziła prace nad traktatami z sojusznikami III Rzeszy: Bułgarią, Włochami, Rumunią, Węgrami i Finlandią.
Dokumenty podpisane 10 lutego 1947. Zadecydowano wtedy o zmianach terytorialnych. Nakazano osadzenie i osadzenie zbrodniarzy wojennych i rozwiązanie organizacji o charakterze faszystowskim.

Powstanie organizacji Narodów Zjednoczonych:
W 1942 roku została sformułowana Deklaracja Narodów Zjednoczonych, w której zasygnalizowano potrzeby utworzenia nowej organizacji mającej zapewnić w przyszłości pokój. Zasady jej funkcjonowania ustalono w 1944, a potwierdzono na konferencji w Jałcie.

25 kwietnia 1945 - w San Francisco w USA rozpoczęły się obrady konferencji założycielskiej Organizacji Narodów Zjednoczonych, uczestniczyły w niej delegacji 50 państw, które 26 czerwca 1945 roku podpisały Kartę Narodów Zjednoczonych. Najważniejszym celem tej organizacji było zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa na świecie. W pierwszych latach istnienia ONZ podjęto wiele ważnych decyzji, które kształtowały powojenny porządek świata. W 1948 roku uchwalono Powszechną Deklaracja Praw Człowieka. Znalazły się w niej zapisy o prawie do życia, pracy i wolności.

Powstanie NATO:
Pakt NATO został podpisany 4 kwietnia 1949 r. Podpisały go państwa zachodnioeuropejskie, Kanada i USA. Pakt był odpowiedzią na działania podejmowane przez ZSRR.
Jedną z podstawowych zasad ustalonych przez kraje członkowskie było zagwarantowanie wzajemnej pomocy w przypadku problemów zbrojnych, na którekolwiek państwo wchodzące w skład NATO.

Plan Marshalla:
W jego realizacji wzięło udział 16 państw zachodnioeuropejskich. Kraje komunistyczne odrzucamy ofertę o współuczestniczenie w realizacji planu. Amerykańska pomoc przynosiła efekty, wpływy moskiewskie zmalały, a europejska gospodarka uległa odbudowie. Wydarzenie to doprowadziło do powstanie Organizacji Europejskiej Współpracy Gospodarczej. W 1951 roku i jej członkowie otrzymywali od USA pomocnik militarną, a w 1952 roku Stany Zjednoczone przekazały Europie środki o wartości 14 miliardów dolarów.