Historia - Niemcy po drugiej wojnie światowej

30 sierpnia 1945 - Początek działania Sojuszniczej Rady Kontroli

20 września 1949 - Powstanie RFN Republiki Federalnej Niemiec

12/13 sierpnia 1961 - Rozpoczęcie budowy muru berlińskiego

Sojusznicza rada kontroli:
Był to najwyższy organ rządzący czterech mocarstw okupujących Niemcy po drugiej wojnie światowej - ZSRR, USA, Wielka Brytania i Francja. Składała się z naczelnych dowódców sił zbrojnych w czterech strefach okupacyjnych. Do jej zadań należała koordynacja działalności wojskowej czterech stref okupacyjnych.

Rozbieżność między z ZSRR i pozostałymi członkami sojuszniczej Rady kontroli Niemiec doprowadziły do zaprzestania jej działalności. Ostatnie Posiedzenie odbyło się 20 marca 1948 r. Zakończyło ją porozumienie czterech mocarstw podpisane w 1971 roku.

Blokada Berlina (23/24 czerwca 1948):
Był to międzynarodowy kryzys spowodowany wprowadzeniem przez ZSRR nakazu ruchu osób i przewozu towarów drogą lodową i wodną, pomiędzy zachodnimi strefami okupującymi, a odpowiadającemu im sektorami Berlina. W tej sytuacji całe zaopatrzenie musiano dostarczać jedynie drogą powietrzną. Celowi temu służył tak zwany "most powietrzny" utworzony przez siły powietrzne USA i Wielkiej Brytanii. Blokada berlińska przyczyniła się do przyspieszenia powstania sojuszu NATO.

Powstanie RFN - 20 września 1949
Powstanie NRD - 7 października 1949

W sierpnia 1949 roku odbyły się wybory do Bundestagu. We wrześniu Bundestag ogłosił powstanie RFN. Nowe państwo składało się z trzech stref okupacyjnych: angielskiej, amerykańskiej i francuskiej. W październiku 1949 r w radzieckiej strefie okupacyjnej utworzono NRD. Rządy ten sprawowała Socjalistyczna Partia Jedności Niemieckiej.

Różnice pomiędzy RFN a NRD:

RFN:
1) ustrój: demokracja
2) kraj nastawiony na produkcję przemysłową
3) kraj nowoczesny
4) należał do NATO
5) własność prywatna
6) władze uważały za granice, te ustalone w 1937 roku
7) RFN należało do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i było wspomagane planem Marshalla.

NRD:
1) ustrój: komunizm
2) w dużym stopniu było zależne od ZSRR
3) należało do Układu Warszawskiego
4) akceptowało granice na Odrze i Nysie Łużyckiej
5) było krajem typowo rolniczym, zacofanym w stosunku do innych państw
6) upaństwowione rolnictwo i handel oraz przemysł
7) stolicą był Berlin

Budowa muru berlińskiego:
Był to system umocnień i zapór, który oddzielał Berlin Wschodni od Berlina Zachodniego. Został wybudowany w 1961 roku w celu zatamowania fali uciekinierów. Usiłowanie ucieczki z NRD wielokrotnie kończyły się śmiercią. Mur Berliński był symbolem zimnej wojny i podziału Niemiec. Jego obalenie nastąpiło 3 października 1990 i stało się symbolicznym aktem końca podziałów w Europie i zjednoczenia Niemiec. Zachowano jego fragmenty jako pamiątkę historyczną.

Powstanie berlińskie (16 czerwca 1953):
Była to antykomunistyczna rewolta mieszkańców NRD, ponieważ panowały bardzo trudne warunki do życia (np.ograniczenie ilości żywności). Bezpośrednią przyczyną walk było porozumienie o kolejne 10% norm pracy. W starciach z Armenią Czerwoną zginęło wielu cywili. Powstanie nie przyniosło poprawy sytuacji zwykłych ludzi.